Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Moda szybko przemija, zainteresowania 
i pasje pozostają

26 lutego 2021 | Rektorzy o swoich uczelniach
źródło: Shutterstock

Wybór kierunku studiów to niełatwe zadanie. Rynek pracy ulega dynamicznym zmianom, pojawiają się nowe zawody i nie zawsze łatwo jest obrać właściwą ścieżkę, by w przyszłości zostać bezkonkurencyjnym kandydatem. Eksperci radzą, by przed wyborem studiów pod uwagę brać własne zainteresowania, talenty, ale także prognozy i zapotrzebowanie firm.

 

Młody człowiek, który stoi obecnie przed wyborem uczelni, będzie wkraczał na rynek pracy najwcześniej za trzy lata, po skończeniu studiów pierwszego stopnia. W dzisiejszym dynamicznym świecie na rynku pracy już w ciągu trzech lat mogą zajść istotne zmiany. Trudno więc prognozować, jakie zapotrzebowanie i na jakich pracowników będzie np. za dekadę czy dwie. Na pewno warto śledzić aktualną sytuację rynkową, zapoznać się z prognozowanymi trendami, ale przede wszystkim postawić na swój rozwój – mówi Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy Randstad Polska.

Zdaniem Patrycji Załuskiej, eksperta rynku pracy Uniwersytetu SWPS, właścicielki RE:START KARIERY, stojąc przed taką decyzją, warto wziąć pod uwagę nie tylko prognozy czy trendy, ale również osobowość, czyli nasze cechy, predyspozycje związane z gotowością do podjęcia ścieżki edukacyjnej i zawodowej, a także zainteresowania oraz zdolności i umiejętności (zalążki talentów, predyspozycje). – Zastanówmy się nie tylko nad tym, „do jakiej pracy się nadaję", ale również „w jakim otoczeniu, z kim, dla kogo mogę i chcę pracować". Równie ważna jest analiza dotycząca m.in., w jakiego typu relacjach odnajduję się najlepiej, w jakim środowisku, o jakiej dynamice, czy bardziej zmiennym czy przewidywalnym, czy otoczenie powinno sprzyjać mojej potrzebie autonomii, czy raczej jestem osobą z dużą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11898

Wydanie: 11898

Spis treści

Reklama

Biznes Trendy + Komunikaty

Logistyka Transport Spedycja

Nieprzypisane

Zamów abonament